Здравейте, реших да пиша по една тема, която явно не вълнува никого в България. Нито обикновените граждани, нито повечето млади, а да не говорим за управляващите. Коя е темата? Чудите се?
Темата, скъпи приятели, е бавното, но много агресивно унищожение на селата в нашата страна.
Преди да започна конкретно по темата, нека ви споделя, че аз нямам село. Никога не съм ходил на село, не съм си играел летата там, както повечето ми приятели. За първи път стъпих на „подобно място“ на 21 години. Наричам го „подобно място“, защото там е страшно, защото е запустяло, защото нищичко не се е променило, в голяма част от селата, от началото на прехода. Нямал съм си и идея как изглежда едно село, защото не съм имал досег, не съм изградил преки впечатления от посещения в селата.
Но в съзнанието си винаги съм си представял селото като едно отдалечено и малко местенце от нашата красива страна, на което природата е все още така жива, красива и непокътната.
Място, на което хората живият в мир и хармония, отдалечени от градския шум, облаците от газове и хаоса по улиците. Българското село в представите ми е спокойно и уравновесено местенце, където живота тече бавно и красиво, където можеш да си починеш и да се порадваш на малките неща.
Хората, които живеят там са усмихнати, работливи, дружелюбни и много гостоприемни. Птичките пеят, тревата е млада и зелена, мирише на свежо.
Българските села за мен са местата, в които човек може да открие красотата на нашата България, нейната история, и да стане горд от това, че е българин.
Както добре разбирате от описанието ми, аз си представях българското село като картина от приказка. Но за мое огромно разочарование, съм грешал!
Имаше една приказка на Георги Калоянчев (лека му пръст), която гласеше: „ Уважаеми дами и господа, когато няма хляб, има една стара приказка. Имало едно време един дядо и една баба…”. В този ред на мисли, искам да ви кажа, че вече бабите и дядовците в селата, както казва великият Калоянчев, са „изморени, изхабени, лъгани и ограбвани, от цветове и интереси, от чужди съветници и свои безбожници“.
Ще се запитате от прочетеното: „Какво му има на този човек? Май се е сбъркал нещо?“. Има нещо вярно… Явно аз съм се сбъркал нещо, че да тръгна да се занимавам с подобни „глупости“, предвид възможностите и благините, които ми предлага големият град.
Какво всъщност е българското село в днешно време?
То далеч не е това местенце, което аз си представям. Колкото и странно да звучи хората, които живеят там не са усмихнати, те са тъжни и огорчени от условията си на живот и от несправедливостта на нашата държава.
Дружелюбни са, но и отегчени от лъжите, които са им наговорили нашите „управници“ през годините.
Има села, в които хората нямат канализация, течаща вода, нямат условия за един нормален живот, какъвто заслужава всяко живо същество! Вместо зелената и красива тревица, която си представях аз, в селата има кални и прашни улици, раздробен асфалт от преди години и счупени плочки по тротоарите. Вместо красивите селски къщички, които си представях, има порутени от дъждовете къщи с пробити покриви, които кой знае кога ще паднат.
Това е българското село в днешно време! Колкото и да търсим там тишината, спокойствието и красотата на нашата родина, не ще ги открием, защото красотата се открива по лицата на хората, в мислите им, в душите им, а тези хора вече дори и надежда нямат.
Замислите се за момент, България е страна членка на ЕС от 2007 година, официално, а евроинтеграцията ни започва още през далечната 1998 година. И тук е момента да ви попитам ДОКОГА ще се руши това, което съхранява българското ?
Какво породи в мен идеята да напиша подобна статия ?
Преди една седмица с група приятели посетихме няколко села в Община Марица, област Пловдив, а тази седмица посетихме и Община Родопи. Тези села се намират на не повече от 5 до 10 км, от втората по-големина община в България. Не си мислете, че съм поредния „агресирал“ младеж, целящ да привлече внимание към себе си. Напротив, приятели, аз като един представител на младото поколение, ИСКАМ да живея в държава, в която всяко едно съсловие се развива и подпомага.
Аз като човек, не мога да стоя и да гледам безучастно какво се случва с хората живеещи в СЕЛАТА! А вие можете ли ?
Ние от екипа на „Гласът на младите хора“, ще продължаваме да обикаляме по малките населени места, за да ви покажем как живеят хората там. Защото за нас българското село е носител на обичаите, традициите и историята на България, през всичките тези години до сега. Селата са успели да съхранят тези така важни неща, за да може ние днес да се определяме като НАРОД.
Накрая ще завърша с малка част от стихотворението на Иван Вазов „Отечество любезно, как хубаво си ти“.
И вечно труд тежък и пот непрестанни и
пак оскудия и дни окаянни.
Зло входа за смях и за песни заприщи!
Тук бедност вековна е гост постоянни.
„Елате ни вижте“
Може да гласувате с повече от един отговор!!
Ако статия ви е харесала, моля подкрепете ни в социалните мрежи, за да може нашата кауза да достигне до повече хора.
Автор :
Веселин Диманов
Гласът на младите хора.
много са селата за които говорите съгласна съм с вас.
ХаресвамLiked by 1 person
Този 25 годишен Преход,трябва да застане на Съдебната Скамеика-Има думата Цацаров
ХаресвамLiked by 1 person
За земеделие и животновъдство неможе и да говорим през демокрацията,защото преди всеки дом имаше животно-крава или боволица,че и по две и три,овце и други дребни домашни животни,а сега тук,там в някой двор ще видите такива.Земеделие -повечето земя се работи от арендаторите,а всяко семейство сее някаква култура за оцеляване,но цялото семейство е впрегнато и от 20 години изкупните цени са едни и същи,а всичко което плаща народа цените летят нагоре.Държавата я няма никаква.Субсидии – за хората са трохите.Повечето от хората са забравили какво е почивка,за тях е работата и тормоза,а искаме да бъдат усмихнати,приветливи.Младите хора,които са на село всички са със ставни проблеми и често си мисля – дали тези хора ще стигнат възрастта за пенсия след като се вдига възраста и стажа от правителството?Копират всичко от другите напреднали държави,а не виждат за какво и за колко работят хората в България.Това което се изгради от народа през социализма се ликвидира,а това което направиха за себе си – къщи,дворове,улици,тротоари сега немогат да го поддържат. Май ще конкурирам вашата статия както я започнах.Темата е неизчерпаема
ХаресвамLiked by 1 person
Ние сме младо семейство и сме супер щастливи от големия град да се преместим на село. Работим в града и от къщи. Важно е да се почистват улиците през зимата , да има няколко доставчика на качествен интернет и добър обхват на мобилните телефони. В днешно време много голям % от работата може да се извършва по интернет. Децата тичат в двора без постоянен надзор на възрастни или клюкарките на входа. Храним се с еко храни отгледани от бабите в селото. Живеем в 200 , а не в 60 квадрата. Много са плюсовете. Няма такова щастие.
ХаресвамLiked by 1 person
Супер хубаво е това, което правите, Villy :))).
Ами привлечете и други млади хора да живеят на село, пък идете при тези чудесни баби да видите как отглеждат екохраните. Бабите да предадат на младите своя опит.
ХаресвамХаресвам
много интересна статия, написана от човек никога не живял на село…Аз съм отраснала на село и сега оформям последните щрихи на един проект именно за българското село… Много се надявам да успее да се реализира! Като цяло много хубава статия 🙂
ХаресвамLiked by 1 person
Благодаря за подкрепата! Надявам се да реализирате вашия проект и когато това стане да имаме възможност да го отразим. Успех.
ХаресвамХаресвам
Не всичко е загубено,от сърце ви поздравлявам за идеята Няма да е лесно,но не е невъзможно Все още има надежда за мир и хармония,добрина и усмивка да се събуди родолюбието и обичта на българина към земята.Да, истината е там,пред очите ти да се ражда и развива,да остарява и умира цялата природа.от малката тревичка ,до дървото.птицата.животните Да виждаш естествения подбор Земята е като човека,дари я с обич и тройно ще ти се отблагодари.Нека не рушим,не е късно Желая успех
ХаресвамLiked by 1 person
….ирония на съдбата или странни метаморфози на прехода ….. Българското население преди беше съсредоточено предимно по селата . После по необясним начин на всички ( или поне на по-голямата част ) им се прииска да станат граждани ( не че последните са с “ синя кръв “ ) Друга малка част се превърнаха от благи комунисти в диви капиталисти …. Трети пък от цигани се превърнаха в “ роми “ и така, както се пееше в една песничка от недалечното минало – “ до края на света “ ….. да сме живи и здрави , ще се нагледаме на още превратности …..
ХаресвамLiked by 1 person
Живея на село,защото,ако се преместя в града,където имам апартамент,всичко ще се разграби .Като си помисля колко хора живееха на село, преди демокрацията земеделието беше добре развито,животновъдството също,имахме цехове за работа.Наблизо пък имаше заводи и други предприятия,които всеки ден ходеха да се трудят много хора.А сега селото ни остана само стари хора и тук там някой млад човек….Но какво да правят на село,когато няма работа,тръгнаха децата ни по градовете и чужбина….А на село седим под ключ защото посред бял ден влизат и изпразват хладилници,фризери и гардероби…Оплачеш се на полицията,но без резултат.Ако решим да се защитим както ние си знаем,било незаконно…..А когато влизат да ни ограбват законно ли е???
Бих подарила къщата си на безарабски българи….
ХаресвамХаресвам
А Вие къде по точно живеете?Аз търся къща за живеене.Сама бесарабска българка от Украйна.
ХаресвамХаресвам
Вече е почти невъзможно спокоино да живееш на село.Ограбват се къщи по сред бвл ден и не ти съдеиства никои.Напулниха се и толкова сириици,пакистанци и какви ли не раси- никои не прави нищо да се спре това безумие.има лагери по Харманли и свиленград-хората се боят от твн.Но управниците на тях дават и подслон и помощи ,а на българина никои не помага.За селлско стопанство да не говорим.Всички животни вече са изчезнали от селата.Малцина вземат девиденти по милиони,защото 1-2 човека държат всичко в ръцете си и всеки.Как се живее под страх и недоимък и на село и намалките градове.Има толкова имигранти и ….какво-да издържат семеиствата си в БГ.-нищо повече.Нагледахме се на толкова пошлости от управници и парламентаристи,че вече мисля за нас и БОГ не може да мисли и ни помогне.Какво ли ни чака още по-лошо става.Няма спасение от мизерията и безработицата.
ХаресвамLiked by 1 person
Няма работа за младите, пенсионерите са с малки пенсии , улиците са с дупки навсякъде, управниците са безразлични! За мен селото ми все още е красиво, макар да има занемарени и рушащи се къщи и буренясали дворове!
ХаресвамLiked by 1 person
Ами чаденце, тъкмо защото сме евроинтегрирани, па и включени, сме на тоя хал.
ХаресвамLiked by 1 person